Od historycznego magazynu artyleryjskiego do nowoczesnego ośrodka naukowego
Od historycznego magazynu artyleryjskiego do nowoczesnego ośrodka naukowego
W dniu 7 maja 2024 r. Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu świętował zakończenie rewitalizacji Collegium Rubrum. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się w 105. rocznicę powstania uczelni. Generalnym Wykonawcą była bydgoska firma ALSTAL Grupa Budowlana, która przekształciła historyczny magazyn artyleryjski w nowoczesny ośrodek naukowo-badawczy. Rok temu w tym samym czasie UAM oraz ALSTAL otwierał Akademik Meteor.
W ramach inwestycji o wartości ponad 46 mln zł., firma ALSTAL Grupa Budowlana przeprowadziła kompleksową rewitalizację obiektu. W nowym gmachu będzie mieścić się m.in. Wielkopolska Biblioteka Prawnicza oraz biura Wydziału, pracowników i przestrzenie dla studentów. Obiekt stanowi integralny element zespołu urbanistyczno-architektonicznego tzw. Ringu Stübbena wpisanego do rejestru zabytków i podlega pod ochronę konserwatora w częściach zewnętrznych, obecnie będzie pełnić rolę głównego miejsca nauki, badań i pracy dla społeczności akademickiej oraz mieszkańców Poznania.
- To wyjątkowy obiekt, każdy etap prac był wykonywany ze szczególną dbałością o detale z uwagi na zabytkowy charakter elewacji, dachu, okien i terenu wokół obiektu. Za ceglanymi murami powstało nowoczesne centrum, którego odbiorcami nie tylko będzie społeczność akademicka, ale także mieszkańcy Poznania. Chciałbym podziękować zaangażowanym w rewitalizację, niech Koszarowiec służy wszystkim zainteresowanym w poszerzaniu horyzontów. Szczególnie dziękuję Pani Rektor UAM - prof. Bogumile Kaniewskiej, to nasza kolejna współpraca – w imieniu ALSTAL dziękuję za wsparcie i zaufanie - mówił Mariusz Linowiecki, Dyrektor ALSTAL Oddziału Poznań.
W ramach projektu, oprócz adaptacji budynku na potrzeby uczelni, przeprowadzono także rewitalizację obszaru powojskowego przy al. Niepodległości 53 w Poznaniu, stworzono 60 nowych miejsc parkingowych, chodniki oraz drogi pożarowe. Cały proces realizacyjny odbywał się z uwzględnieniem szczegółów związanych z ochroną zabytkowych elementów elewacji, dachu, okien i terenu wokół obiektu.
- Cieszymy się, że udało nam się zrealizować tę ważną inwestycję zgodnie z oczekiwaniami Inwestora. Renowacje obiektów zabytkowych należą do naszych specjalności. To bardzo delikatna i specyficzna nisza, do historii zawsze podchodzimy z należytą uwagą i szacunkiem. Chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym w budowę. Dzięki waszej wytrwałości i profesjonalizmowi możemy dzisiaj cieszyć się z dobrze wykonanej pracy - komentuje Bartosz Przybyła, Kierownik Robót Budowlanych ALSTAL Grupa Budowlana, który czuwał nad całym przebiegiem rewitalizacji.
W minionym roku ALSTAL oddał Uniwersytetowi nowoczesny Akademik Meteor, stanowiący wyraz nowatorskiego podejścia do architektury i funkcjonalności. Akademik łączy w sobie część mieszkalną z przestrzenią usługową, redefiniując standardy nowoczesnego życia akademickiego. Jednocześnie, w Łodzi, firma realizuje budowę Alchemium Politechniki Łódzkiej ze 130 laboratoriami i zapleczami.
Kluczowym aspektem działań ALSTAL jest harmonijne łączenie nowoczesności z historią. Świadectwem tego podejścia jest zrealizowany projekt rewitalizacji Opery Śląskiej w Bytomiu gdzie zastosowano technologię inteligentnego nagłośnienia, która jest identyczna, jak w światowej sławy operach w Londynie, Malmo czy Braunschweig.